Blog   /   Könnyűszerkezetes ház
Könnyűszerkezetes ház
ÍRTA: Készházban Otthon

Könnyűszerkezetes ház


KÉSZHÁZ - GYORSHÁZ

 

Habár a könnyűszerkezetes házak még nem igazán terjedtek el hazánkban, azonban egyre többen érdeklődnek iránta Magyarországon. Nem csoda, hiszen előnyei figyelemre méltók.

 

Mit érdemes tudni a könnyűszerkezetes házakról?

 

A technológia körülbelül tizenöt évvel ezelőtt jelent meg hazánkban. Akkoriban még meglehetősen kétes megítélése volt a könnyűszerkezetes, vagyis kész házaknak, mert a gyors és olcsó jelzők miatt sokan arra következtettek, hogy úgy mondd gagyi építményekről van szó, melyek hamar össze fognak dőlni. Holott ez egyáltalán nem igaz.

 

Készházak, készház árak

 

Az épület külső mérete alapján kerülnek kiszámításra a ház árak. Hogy egy ilyen típusú családi ház kivitelezése mennyibe kerül, a következő szempontokat vesszük figyelembe:

 

- Földszintes épületek esetén a földszintes egységárral szorozzuk be az alapterületet.

 

- Az emeletes, tetőteres készházak ára a földszinti és tetőtéri négyzetmétert kell beszorozni a tetőteres egységárral.

 

A gyorsházak, szerelt házak hasznos lakóterülete bruttó alapterületre számolva nagyobb, mint egy ugyanakkora méretű téglaházé, tehát a gyorsház építés akár jobban meg is érheti ezt figyelembe véve. Amit érdemes kiemelni, az a kedvező árfekvése, figyelemreméltó ár-érték aránya. A készházak tervezése történhet személyre szabottan (erre is van mód), illetve olyan tervek alapján, amelyek már kész vannak.

 

Az alábbiakban összegyűjtöttünk minden fontos információt, amelyet érdemes lehet tudni a könnyűszerkezetes házak kapcsán.

 

Tulajdonképpen mi az a könnyűszerkezetes ház?

 

A könnyűszerkezetes ház előnyei

 

A könnyűszerkezetes házak egyik legnagyobb előnye, hogy nagyon gyorsan felépíthetők. Ez leginkább az előre legyártott falpaneleknek köszönhető. Ezek a falpanelek tervrajz alapján készülnek, így nem kell attól tartani, hogy a helyszínen valami nem stimmel és a különféle darabok nem passzolnak majd össze. A panelek szárított, hossztoldott faanyagból készülnek, mely nem veszít formájából, nem csavarodik és nem is vetemedik. 

 

 

Miért válasszunk könnyűszerkezetes házat?

 

GYORSASÁG

Fentebb már említettük, hogy a könnyűszerkezetes házak legnagyobb előnye, hogy gyors kulcsrakész kivitelezés jellemzi őket. A piac hazai szereplői általában két-három hónapos határidővel készítik ezeket a házakat kulcsrakész állapotra.

 

BIZTONSÁGOS, IDŐTÁLLÓ SZERKEZET

Sokan attól tartanak, hogy a könnyűszerkezetes házak nem elég strapabírók. Ettől biztosan nem kell tartani, hiszen az ellenőrzött műszaki körülmények között, jól felépített könnyűszerkezetes ház igazán masszív, évtizedek múlva is rendületlenül áll. Ezek a házak gyakran megkapják a földrengésálló jelzőt is, mely szintén azt bizonyítja, hogy mennyire strapabíró építményekről van szó. Nem szükséges attól tartani, hogy egyszer csak összeborul, ugyanis a jól felépített készház esetében erre nincs esély az erős, ugyanakkor rugalmas fa vázszerkezetnek köszönhetően.

 

RUGALMAS KIALAKÍTÁS

A teherhordó falak a készházak esetében mind külső falak, ami azt jelenti, hogy a belső falakat igény szerint úgy lehet variálni ahogy csak szeretné. Sőt, akár utólag is, mely hatalmas szabadságot ad. A könnyűszerkezetes házak rendkívül modern megjelenéssel rendelkeznek, gyakorlatilag képtelenség kívülről megmondani, hogy nem egy hagyományos házról van szó.

 

KIVÁLÓ HŐSZIGETELÉS

Nem csupán a fűtési költségek kedvezőek azáltal, hogy ezek az épületek magas hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkeznek, hanem a nyári melegben sem kell a melegtől szenvedni odabent, hiszen bent kellemes, hűvösebb hőmérsékletet élvezhetnek a lakók. A szigetelés kívül gondoskodik róla, hogy télen ne szökjön ki a meleg, nyáron pedig a hidegebb levegő.

 

ALACSONY REZSIKÖLTSÉGEK

A rezsiköltségek manapság központi kérdésnek számítanak, ahogy a ház fűtése is. A könnyűszerkezetes házak kiváló hőszigeteléssel rendelkeznek, így az optimális belső hőmérséklet fenntartása egyszerűen megoldható. Ráadásul így a fűtésszámla összege is igazán baráti. Mivel nincsenek lehűlő felületek, ezért nem kell tartani a páralecsapódástól és ezáltal a falak penészedésétől.

 

KÖRNYEZETBARÁT

A megújuló anyagok felhasználásával egy környezetbarát otthon jön létre. Az építkezés során pedig a hagyományos épületekhez képest jóval kevesebb építési hulladék jön létre.

 

KÖLTSÉGHATÉKONY

A könnyűszerkezetes eljárást a száraz technológia jellemzi, mely az egyik oka annak, hogy az építkezés a hagyományos építkezéshez képest sokkal gyorsabb ütemben képes haladni, hiszen nem kell a száradási idővel kalkulálni, kivárni azt a több napot, hetet. Emellett az is a technológia előnye, hogy a szerkezet lezárását követően biztosan nem reked meg az alapanyagokban a víz.

 

 

Mennyi idő alatt készül el egy könnyűszerkezetes ház?

 

Az előre legyártott falpaneleket rendkívül gyorsan akár fél nap alatt össze lehet szerelni, majd következhet a födémszerkezet és a tetőszerkezet építése. Ez rendkívül rövid idő egy hagyományos ház felépítéséhez képest.

 

Kinek ajánlott a könnyűszerkezetes ház?

 

Gyakorlatilag bárki számára hasznos lehet egy ilyen ház, de leginkább azok számára ajánlott, akik környezetbarát megoldásban gondolkodnak és szeretnének mielőbb beköltözni a kész házba. A könnyűszerkezetes házak nagy előnye a fentebb már többször említett energiatakarékosság. A remek hőszigeteléssel rendelkező épületben nem kell aggódni a fűtésszámla miatt, illetve ezek az épületek nyáron is kellőképp hűvösek, jól szellőztethetők. Emiatt klíma berendezésre sincs feltétlenül szükség.

 

Ha idővel felmerülhet az átépítés vagy a falak áthelyezésének lehetősége, akkor a könnyűszerkezetes ház kiváló opció, mivel az említett munkálatok mind könnyedén megvalósíthatók ezeken az épületeken.

 

Készházak, gyorsházak - mi a különbség?

 

A könnyűszerkezetes házak egyik fontos jellemzője a keskeny falak. Ennek előnye a téglával szemben, hogy azonos alapterületen sokkal nagyobb lakóterület alakítható ki. Habár hazánkban még mindig a hagyományos építési eljárásokkal készül az épületek nagy része, azonban a világ nagy részén a családi házak egyre inkább könnyűszerkezetes technológiával épülnek.

 

A könnyűszerkezetes házak legfőbb jellemzői

 

könnyűszerkezetes ház kifejezés egyre elterjedtebb, azonban sokan nem igazán tudják, hogy mit kell érteni alatta, esetleg más fogalmakkal keverik. A könnyűszerkezetes megnevezésnek korábban volt egyfajta negatív hangzása, azonban ez szerencsére kezd megváltozni.

 

könnyűszerkezetes ház megnevezés azokra az épületekre illik, melyek 300 kg/négyzetméter alatti épületszerkezetből épültek. Az efeletti, tehát Ytongból vagy téglából készült épületeket nehéz szerkezetűnek nevezzük.

 

Vannak, akik a mobilházakra is úgy hivatkoznak, mint könnyűszerkezetes házak, azonban a kettő nem egy és ugyanaz. A legnagyobb különbség, hogy a mobilházak nem rendelkeznek fix alappal, illetve kevésbé jól szigeteltek, mint a könnyűszerkezetes házak.

 

Két nagy típust különböztetünk meg, a készházakat és a gyorsházakat. Előbbiek darabjait előre összeszerelik, majd ebben az állapotban szállítják a helyszínre, míg utóbbit csak a helyszínen rakják össze daruzás segítségével.

 

A helyszínen szerelt készház építésének főbb lépései

 

Hogyan épül fel egy készház?

 

Az első lépés a betonalap, illetve az aljzat elkészítése. A betonalap specifikációja főként a talajszerkezet minőségétől függ. Fontos szabály, hogy a betonalap legalább a fagyhatárig nyúljon le. A kialakítás folyamata kisebb eltérésekkel ugyan, de szinte teljesen megegyezik a téglaházakéval.

 

Ha az alapzat elkészült, akkor következhet a szerkezet összeállítása, melyhez a helyszínre kell szállítani az épület előre legyártott falpaneljeit. Ha korábban nem került rá sor, akkor a szakemberek a helyszínen elvégzik a panelek kezelését gomba és penész ölő, rovar és tűzálló szerekkel.

 

A következő lépés a teherhordó falak felállítása, majd a tetőszerkezet ácsolása és a tetőfedés.

 

Ezután az ereszcsatornák elkészítése és a mennyezet hang- és hőszigetelése következik.

 

Ha ez kész, akkor következhet a villanyszerelés, a fűtésrendszer kiépítése, az alapvezetékek elhelyezése, valamint a nyílászárók beépítése az épületbe. A gipszkarton egyrétegű belső burkolat elkészítése, valamint a külső falak szigetelése akár egyidőben is végbe mehet.

 

A következő lépés az épületen belüli vízszerelés, majd a belső falak, illetve a mennyezet glettelésére és festésére kerül sor.

 

Ezután a lábazat és a homlokzati felületképzés vakolása következik.

 

Az utolsó lépések közé tartozik a belső ajtók beépítése, a padlóburkolat elkészítése, illetve a fűtésszerelvényezés.

 

Könnyűszerkezetes házak a jövőre hangolva!

 

A bolygó védelme érdekében rendkívül fontos a környezetvédelem, melynek nem csupán a szelektívhulladákgyűjtés és a műanyag termékek felhasználásának csökkentése a része, hanem az is fontos szempont, hogy milyen anyagokból épülnek a családi házak. A könnyűszerkezetes házak kicsi ökológiai lábnyommal rendelkeznek, ráadásul minimális építési hulladék keletkezésével épülnek.

 

Még környezetbarátabb választás lehet a kész ház, ha a fűtés hőszivattyúval valósul meg és megújuló energiaforrás, például napelem is fel van szerelve. Ez nem csak a környezet szempontjából előnyös, hanem a háztulajdonos pénztárcájának is jót tesz. Spórolni elsősorban úgy lehet, ha hosszútávban gondolkodik az építtető.

 

 

Amennyiben érdekli Önt a készházas megoldás, esetleg maradtak még egyéb további kérdései cikkünk után, keressen minket bizalommal!

 

 

GYIK

 

 

Nyaralónak is megfelelő lehet egy könnyűszerkezetes épület?

 

Tökéletesen megfelelő, hiszen gyorsan és olcsón kivitelezhető az építési területre. 

 

Nem kell attól tartani, hogy a készházak nem időtállóak?

 

Egyáltalán nem, hiszen ezek a modellek hossztoldott faanyagból készülnek, nem vetemednek és nem csavarodnak el.

 

Valóban utólag is lehet majd a kész házak belső falait variálni?

 

Igen, a könnyűszerkezetes házak egyik nagy előnye, hogy könnyedén mozgathatóak a falak az igények szerint.





Miért vagyunk jobbak?
Végig számíthat ránk! Az Önnek megfelelő terv kiválasztásától kezdve a kulcsátadásig jelen vagyunk és támogatjuk.
 
Villámgyors megvalósítás! Ha készházat választ otthonának, akkor rövid időn belül be is költözhet és élvezheti annak minden előnyét. 
Az előre meghatározott tervrajz mellett biztosítjuk egyedi igényeinek megvalósítását is! Bővítheti az alapterületet, változtathat a helységek felosztásán.
A megbízhatóság és szakértelem eredménye a tökéletes otthon, amely hosszú évtizedeken át szolgálja lakóit!